Audio Mostly

Conference Schedule


Please note that this is the provisional conference schedule and is subject to change.

 

  Wednesday 23 August 2017  Location and Programme
08:00 – 09:00 Registration and Refreshments Foyer (People’s Palace)
09:00 – 09:15 Welcome Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
09:15 – 10:05 Andy Farnell: “New Sounds – War stories from the Avant-garde and how to join the resistance” Skeel Lecture Theatre (People’s Palace) – Please see Keynote page for further details.
10:05 – 10:20 Coffee break Foyer (People’s Palace)
10:20 – 12:00 Oral session #1 – Augmented Musical Instruments and Computational Creativity Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
10:20 – 10:45   The Hyper-Mandolin – Luca Turchet
10:45 – 11:10   Sound and Interaction Design of an Augmented Drum System – Jeff Gregorio, Peter English and Youngmoo Kim
11:10 – 11:35   Designing Computationally Creative Musical Performance Systems – Callum Goddard, Mathieu Barthet and Geraint Wiggins
11:35 – 12:00   Deep Models for Ensemble Touch-Screen Improvisation – Charles Martin, Kai Olav Ellefsen and Jim Torresen
12:00 – 12:15 Poster & Demo Craze #1 – Augmentation, Personalisation, Expressive Music Performance and Interactive Art Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
12:15 – 13:20 Lunch – Joint lunch with WAC’17 Octagon (Queen’s Building)
13:20 – 15:00 Poster & Demo session #1 – Augmentation, Personalisation, Expressive Music Performance and Interactive Art Foyer and Galleries (People’s Palace) and Harold Pinter Theatre (ArtsOne Building)
   Poster Mood Visualiser: Augmented Music Visualisation Gauging Audience Arousal – Anand Subramaniam and Mathieu Barthet
   Poster Metronome Music Time Capsule: rematerialising music consumption and exchange – Rishi Shukla and Rebecca Stewart
   Poster Walking Phrases: Modeling the Walker’s Context for Sonic Interaction Design – Nassrin Hajinejad, Licinio Roque and Barbara Grüter
   Poster Augmenting Drama: A Speech Emotion – Controlled Stage Lighting Framework – Nikos Vryzas, Aikaterini Liatsou, Rigas Kotsakis, Charalampos Dimoulas and George Kalliris
   Poster Recognition of Piano Pedalling Techniques Using Gesture Data – Beici Liang, György Fazekas and Mark Sandler
   Poster “More cowbell”: Measuring Beat Consistency with respect to Tempo and Metronome Variations – Steffan Owens and Stuart Cunningham
   Poster IMMA-Emo: A Multimodal Interface for Visualising Score- and Audio-synchronised Emotion Annotations – Dorien Herremans, Simin Yang, Ching-Hua Chuan, Mathieu Barthet and Elaine Chew
   Demo Mixed Reality MIDI Keyboard Demonstration – John Desnoyers-Stewart, David Gerhard and Megan Smith
   Demo Sound Happening: A Playful Music-Making Installation – Brian Magerko, Dan Singer, Agneya Kerure, Pedro Arevalo and Josh Moore
   Demo If These Walls Could Speak: Tangible Memories – Matthew Mosher
   Demo Zound: an interactive Live Electronics – Danilo Randazzo and Giovanni Cospito
15:00 – 16:40 Oral session #2 – Humanisation of Synthesis Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
15:00 – 15:25  
The Geometric Oscillator: Sound Synthesis with Cyclic Shapes – Joshua Peschke and Axel Berndt
15:25 – 15:50   Physically Derived Sound Synthesis Model of a Propeller – Rod Selfridge, David Moffat and Joshua Reiss
15:50 – 16:15   Perception of Paralinguistic Traits in Synthesized Voices – Alice Baird, Stina Hasse Jørgensen, Emilia Parada-Cabaleiro, Simone Hantke, Nicholas Cummins and Björn Schuller
16:15 – 16:40   Simulating Auditory Hallucinations in a Video Game: Three Prototype Mechanisms – Jonathan Weinel and Stuart Cunningham
16:40 – 16:55 Coffee break Foyer (People’s Palace)
16:55 – 17:45 Oral session # 3 – Augmented Performance (Special Session Part I) Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
16:55 – 17:20   Biosignal Augmented Embodied Performance – Rikard Lindell and Tomas Kumlin
17:20 – 17:45   Structured interaction in the SoundThimble real-time gesture sonification framework – Grigore Burloiu, Stefan Damian, Valentin Mihai and Bogdan Golumbeanu
17:45-18:00 Gathering at meeting point to go to music venue Meeting Point in Foyer (People’s Palace)
19:00-23:00 Web Audio Mostly Concert 93 Feet East, Brick Ln, Shoreditch, London E1 6QL [map]
    Plurality Spring – Simon Hutchinson and Paul Turowski
    Human-Robot Improvisation: Cyther – Scott Barton
    Stockholm, 7th of April 2017 – Luca Turchet
    Frabjous Day – Charlie Roberts (Web Audio Conference)
Live JS – Matt McKegg, Martin Schuhfuss, Tim Pietrusky (Web Audio Conference)
    Improvisation – Franziska Schroeder and Chris Chafe (Web Audio Conference)
    DJ session
     
     
  Thursday 24 August 2017  
08:00 – 09:00 Registration and Refreshments Foyer (People’s Palace)
09:00 – 10:15 Oral session #4 – Education & Accessibility Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
09:00 – 09:25   Exploring Computational Music Thinking in a Workshop Setting with Primary and Secondary School Children – Daniel Hug, Serge Petralito, Sarah Hauser, Anna Lamprou, Alexander Repenning, Didier Bertschinger, Nadine Stüber and Markus Cslovjecsek
09:25 – 09:50   The Frailty of Formal Education: Visual Paradigms and Music Creation – Antonio Pošćić and Gordan Kreković
09:50 – 10:15   Creating Space for Facilitated Music Performance – Amy Dickens, Chris Greenhalgh and Boriana Koleva
10:15 – 10:30 Coffee break Foyer (People’s Palace)
10:30 – 12:10 Oral session #5 – Participatory Performance (Special Session Part II) Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
10:30 – 10:55   Turn-Taking and Chatting in Collaborative Music Live Coding – Anna Xambó, Pratik Shah, Gerard Roma, Jason Freeman and Brian Magerko
10:55 – 11:20   Open Band: A Platform for Collective Sound Dialogues – Ariane Stolfi, Mathieu Barthet, Fabio Goródscy and Antonio D. Carvalho Jr
11:20 – 11:45   Handwaving: Gesture Recognition for Participatory Mobile Music – Gerard Roma, Anna Xambó and Jason Freeman
11:45 – 12:10   Hear-Here – August Black
12:10 – 12:25 Poster & Demo Craze #2 – Augmented/Virtual Reality, Perception and Soundscape Studies Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
12:25 – 13:30 Lunch Foyer (People’s Palace)
13:30 – 14:20 Rebecca Fiebrink: “How can machine learning support human musical practices?”
Skeel Lecture Theatre (People’s Palace) – Please see Keynote page for further details.
14:20 – 16:00 Poster & Demo session #2 incl. Refreshments – Augmented/Virtual Reality, Perception and Soundscape Studies Foyer and Galleries (People’s Palace) and Harold Pinter Theatre (ArtsOne Building)
   Poster Distance in audio for VR: constraints and opportunities – Angela McArthur, Mark Sandler and Rebecca Stewart
   Poster The Role of Live Visuals in Audience Understanding of Electronic Music Performances – Nuno N. Correia, Deborah Castro and Atau Tanaka
   Poster Potential of Application of Psychoacoustics to User/Product Interaction Design – Rosana Sanz and Eduardo Manchado
   Poster Composing The Good Ship Hibernia and the Hole in the Bottom of the World – Stephen Roddy
   Poster Mapping Media and Meaning: Autoethnography as an approach to designing personal heritage soundscapes – Alan Chamberlain, Mads Bødker and Konstantinos Papangelis
   Demo Media Device Orchestration for Immersive Spatial Audio Reproduction – Jon Francombe, Andreas Franck, Richard Hughes, James Woodcock, Frank Melchior, Chris Pike, Russell Mason, Philip Jackson and Tim Brookes
   Demo EVERTims: Open source framework for real-time auralization in VR – David Poirier-Quinot, Brian Katz and Markus Noisternig
   Demo Large-Scale Interaction with a Sound Installation as a Design Tool – Kjetil Falkenberg Hansen, Ricardo Atienza and Martin Ljungdahl Eriksson
   Demo Aural Fabric: an interactive textile sonic map – Alessia Milo and Josh Reiss
   Demo A Network of Noise: Designing with a Decade of Data to Sonify JANET – Iain Emsley, Alan Chamberlain and David De Roure
   Demo Journey into the World of Dimensions for Electronic Music and VR – Yi-Cheng Lin
16:00 – 17:15 Oral session #6 – Multitrack Audio and Visualisation Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
16:00 – 16:25   Embedded Multichannel Linux Audiosystem for Musical Applications – Henrik Langer and Robert Manzke
16:25 – 16:50   HaptEQ: A Collaborative Tool For Visually Impaired Audio Producers – Aaron Karp and Bryan Pardo
16:50 – 17:15   User Requirements for Live Sound Visualization System Using Multitrack Audio – Ireti Olowe, Mathieu Barthet and Mick Grierson
17:15 – 17:30 Gathering at meeting point to go to gala dinner Meeting Point in Foyer (People’s Palace)
18:30 – 18:45 Embark at Tower Pier (Tower Millennium Pier, Lower Thames St, London EC3N 4DT) [map] You must be at Tower Pier by 18:30 at the latest to embark on the boat. Those who are late will miss the gala dinner. The boat will leave the pier at 18:45.
18:30 – 22:45 Gala Dinner and Boat Cruise – Boat leaves the pier 15 minutes after 18.30  
22:45 – 23:00 Disembark at Tower Pier (Tower Millennium Pier, Lower Thames St, London EC3N 4DT[map]  
     
All day Fixed Media Listening Experience Main Music Room (People’s Palace 2nd Floor)
    The Good Ship Hibernia – Stephen Roddy
    Breakpoint – Daniele Pozzi
    2017 Tweetup – Visda Goudarzi
     
  Friday 25 August 2017  
08:00 – 09:00 Registration and Refreshments Foyer (People’s Palace)
09:00 – 10:15 Oral session#7 – Adaptive Audio and Soundscape Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
09:00 – 09:25   The Rough Mile: Reframing Location Through Locative Audio – Adrian Hazzard, Jocelyn Spence, Chris Greenhalgh and Sean McGrath
09:25 – 09:50   An Archival Echo: Recalling the public domain through real-time query by vocalisation – Ben White, Adib Mehrabi and Mark Sandler
09:50 – 10:15   Datascaping: Data Sonification as a Narrative Device in Soundscape Composition – Jon Pigrem and Mathieu Barthet
10:15 – 10:30 Coffee break Foyer (People’s Palace)
10:30 – 11:45 Oral session #8 – Sports Augmentation & Health/Safety Monitoring Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
10:30 – 10:55   2K-Reality: An Acoustic Sports Entertainment Augmentation for Pickup Basketball Play Spaces – Tim Ryan and Jonathan Duckworth
10:55 – 11:20   CardioSounds: Real-time Auditory Assistance for Supporting Cardiac Diagnostic and Monitoring – Andrea Aldana, Steffen Grautoff and Thomas Hermann
11:20 – 11:45   Designing a multimodal warning display for an industrial control room – Johan Fagerlönn, Kristin Hammarberg, Stefan Lindberg, Anna Sirkka and Sofia Larsson
11:45 – 12:00 Poster & Demo Craze #3 – Music in the Cloud, Participation, Sonification and Visualisation Skeel Lecture Theatre (People’s Palace)
12:00 – 12:15 QMUL Media and Arts Technology Presentation Skeel Lecture Theatre (People’s Palace
12:15 – 13:20 Lunch Foyer (People’s Palace)
13:20 – 14:40 Poster & Demo session #3 incl. Refreshments – Music in the Cloud, Participation, Sonification and Visualisation Foyer and Galleries (People’s Palace) and Harold Pinter Theatre (ArtsOne Building)
  Poster Examples of use cases with Smart Instruments – Luca Turchet, Michele Benincaso and Carlo Fischione
  Poster Sound recycling from public databases – Hernán Ordiales and Matias Lennie Bruno
  Poster Sonic Interaction Design for Paper Wearables – Giorgio Klauer, Annalisa Metus and Pietro Polotti
  Poster The Data-Driven Algorithmic Composer – Joe Fitzpatrick and Flaithri Neff
  Poster Towards a Parallel Computing Framework for Direct Sonification of Multivariate Chronological Data – Gordan Kreković and Ivan Vican
  Poster Mode Explorer: Using Model-based Sonification to Investigate Basins of Attraction – Jiajun Yang and Thomas Hermann
  Demo FEATUR.UX.AV: A Live Sound Visualization System Using Multitrack Audio – Ireti Olowe, Mick Grierson and Mathieu Barthet
  Demo ProXoMix, Embodied Interactive Remixing – Norbert Schnell, Benjamin Matuszewski, David Poirier-Quinot and Victor Audouze
  Demo Chess Music: Ajedrecista Alebraica – John Henry Dale
  Demo Interacting with a Neural Touch-Screen Ensemble – Charles Martin and Jim Torresen
  Demo Contextual Sonification of Everyday Activities – Ove Holmqvist, Mark Meddings and Henri David
14:40 – 17:40 Workshops Workshop 1: PP1 Lecture Theatre (People’s Palace Basement)

Workshop 2: GE27 (Engineering Building)

   Workshop 1 Joint Workshop – Designing Sounds and Generating Music in Pure Data
Part 1 – Zero to Hero Pure Data – Andy Farnell
Part 2 – Composing Recurrent Neural Topologies as Generative Music Systems – Kosmas Giannoutakis
Location: PP1 Lecture Theatre (People’s Palace Basement)
  Workshop 2 Making High-Performance Interactive Audio Systems with Bela and Pure Data – Robert Jack and Giulio Moro
Location: GE27 (Engineering Building)
17:40 – 17:55 Gathering at meeting point to go to music venue Meeting Point in Foyer (People’s Palace)
19:15 – 21:15 Audio Mostly Concert Oxford House Theatre, Derbyshire St, Bethnal Green, London E2 6HG [map]
    Transmusicking I – Magdalena Chudy, Nela Brown, Maria Papadomanolaki, Sonia Wilkie, Ariane Stolfi, Tuna Pase, Franziska Schroeder, Anna Xambó, Léa Ikkache, Jason Freeman, Somesh Ganesh, Agneya Kerure, Jyoti Narang and Shijie Wang
    The wood and the water – Balandino Di Donato and Eleanor Turner
    The Gift of the Algorithm: Beyond Autonomy and Control – Alan Chamberlain and David De Roure
    Interval
    “Climb!” A Virtuoso Piece and Musical Game for Disklavier – Maria Kallionpää, Chris Greenhalgh, Adrian Hazzard, David M. Weigl and Kevin R. Page
    GrainField – Benjamin Matuszewski and Norbert Schnell
     
     
  Saturday 26 August 2017  
09:00 – 10:00 Workshops Registration and Refreshments IIP Workshop: Foyer (ArtsOne Building)

DSiC Workshop: GE27 (Engineering Building)

10:00 – 18:00 Workshops  
10:00 – 11:30 IIP Workshop Interaction, Instruments and Performance: HCI and the Design of Future Music Technologies – Alan Chamberlain, Xenia Pestova, Mads Bodker, Maria Kalionpaa and David De Roure
Location: Harold Pinter Theatre (ArtsOne Building)
10:00 – 11:30  DSiC Workshop Designing Sounds In The Cloud – Visda Goudarzi, Mathieu Barthet, Miguel Ceriani, Johan Pauwels, György Fazekas, Francisco Bernardo, Rebecca Fiebrink, Michael Zbyszynski, Chunghsin Yeh and Yotam Afik
Location: GE27 (Engineering Building)
11:30 – 11:50 Coffee Break IIP Workshop: Foyer (ArtsOne Building)

DSiC Workshop: GE27 (Engineering Building)

11:50 – 13:00 Workshops Continue  
13:00 – 14:00 Lunch break IIP and DSiC Workshops: Foyer (ArtsOne Building)
14:00 -18:30  IIP Workshop Interaction, Instruments and Performance: HCI and the Design of Future Music Technologies – Alan Chamberlain, Xenia Pestova, Mads Bodker, Maria Kalionpaa and David De Roure
Location: Harold Pinter Theatre, ArtOne Building
14:00 -18:30   DSiC Workshop Designing Sounds In The Cloud – Visda Goudarzi, Mathieu Barthet, Miguel Ceriani, Johan Pauwels, György Fazekas, Francisco Bernardo, Rebecca Fiebrink, Michael Zbyszynski, Chunghsin Yeh and Yotam Afik
Location: GE27, Engineering Building